Замовник уклав договір з виконавцем. При цьому виконавець надав сертифікат на ISO 9001 “Системи менеджменту якості”. В ході виконання робіт з’ясувалося, що система менеджменту якості у замовника не впроваджена, а сертифікат куплений. Яку відповідальність несуть у цьому випадку обидві сторони? Чи є ознаки корупційних дій?

У даному випадку відповідальність несе виконавець за надання неправдивої інформації щодо впровадження системи менеджменту якості в замовника, а також за представлення недостовірного сертифіката. Замовник також несе часткову відповідальність за те, що не перевірив достовірність інформації про наявність системи менеджменту якості.

Отже, якщо сертифікат куплений, тоді можуть бути ознаки корупційних дій. Такі дії можуть бути вважатися обманом з боку виконавця з метою отримання переваги при отриманні контракту. В такому випадку, замовник може звернутися до компетентних органів з питання встановлення відповідальності виконавця та захисту своїх прав.

Легітимність сертифікату необхідно перевіряти в незалежних реєстрах, тобто в реєстрах, в які після відповідної перевірки вносяться сертифікати, що видані різними органами сертифікації (наприклад, реєстри IAF, SIC).